Loading icon

Amfiteatr w Weronie: wycieczka po starożytnej arenie

Amfiteatr w Weronie: wycieczka po starożytnej arenie

Werona to miasto w północnych Włoszech kojarzone przede wszystkim z Romeem i Julią. To skojarzenie jest jak najbardziej słuszne, bo tutaj można znaleźć miejsce, w którym spoczęła Julia, a także słynny balkon jej domu. To jednak nie wszystko, co warto zobaczyć odwiedzając to pełne historii miasto. Na głównym placu Piazza Bra znajduje się jeden z największych symboli miasta – starożytny amfiteatr Arenda di Verona, który powstał w 30 roku naszej ery. Zewnętrznie przypomina rzymskie Koloseum.

Ci, którzy podróżują samodzielnie bez przewodnika i grup wycieczkowych, mogą wypożyczyć samochód we Włochach na wynajem biura i nie zależy od nikogo. Wypożyczenie samochodu kompaktowego na lotnisku w Weronie będzie kosztować średnio 18 euro dziennie, w Rzymie można wypożyczyć samochód kompaktowy z 20 euro dziennie.

Arena z trybunami i korytarzami została zachowana z pierwotnego budynku. Wcześniej otaczała je imponująca trójpoziomowa fasada wykonana z białego i różowego wapienia, wydobywanego w regionie Valpolicella. Arena znajdowała się poza murami obronnymi, ale w ich bliskim sąsiedztwie – jej twórcy chcieli zapobiec zatłoczeniu centrum miasta przez osoby postronne. Do dziś zachował się jedynie niewielki fragment z czterema arkadami. Miejscowi nazywają to Ala (Polskie Skrzydło). Oddzielne elementy rzeźbiarskie, które zdobią arenę (w tym kolumny portyku) są wystawione w Muzeum Archeologicznym.Po raz pierwszy zewnętrzny pierścień murów został poważnie uszkodzony podczas rozbudowa fortyfikacji miejskich za Teodoryka Wielkiego (pierwsza połowa VI w.). Zniszczenie zakończyło się tragicznym trzęsieniem ziemi w 1117 r., po którym mógł służyć jedynie jako kamieniołom. Jednocześnie zabroniono rozbiórki areny na materiały budowlane.W okresie renesansu, kiedy antyki przeżywały drugą młodość, arena była po raz pierwszy wykorzystywana jako scena operowa. W 1913 r. wystawiono tam jedną z najlepszych oper w historii muzyki Aida Giuseppe Verdiego. Tym samym arena stała się dość popularnym miejscem koncertów.

W ciągu dnia arena jest otwarta dla publiczności, nie ma żadnych wystaw ani eksponatów. Turyści mogą spacerować po trybunach, stać na środku sceny lub spacerować po korytarzach. Aby odwiedzić, musisz kupić bilet.