Loading icon

Wycieczki po Orvieto we Włoszech: co warto zobaczyć i odwiedzić dla dociekliwych turystów?

Wycieczki po Orvieto we Włoszech: co warto zobaczyć i odwiedzić dla dociekliwych turystów?

Orvieto to małe średniowieczne miasteczko w środkowych Włoszech, położone w dolinie niedaleko rzeki Paglia, na skale z różowego tufu.

Wizyta w jaskiniowym mieście, które znajduje się w skale, jest dostępna tylko dla zorganizowanych grup turystycznych. Ten zabytek starożytnej architektury pochodzi z IX wieku p.n.e., dlatego jest bardzo ceniony wśród miłośników historii.

W celu zapewnienia wygodnej podróży wielu turystów woli skorzystać z wypożyczalni samochodów w Włochy. Średni koszt wynajmu samochodu na lotnisku Ciampino to 20 euro dziennie, na lotnisku Fiumicino koszt wynajmu jest taki sam tak jak w mieście, choć zazwyczaj wynajem na lotnisku jest tańszy.


Samo miasto można ominąć w godzinę, spacerując wąskimi uliczkami bez wchodzenia do świątyń i katedr. Ale bardzo trudno oprzeć się takiej pokusie - to właśnie dzięki pięknu sakralnych budowli Orvieto zasłynęło wśród europejskich turystów.

Na głównym placu miasta wznosi się katedra, która do początku XIII wieku był rezydencją biskupa Francesco Monaldeschi.

W tamtych latach Orvieto zasłynęło w całych Włoszech nie tylko jako miejsce narodzin Papieża Bonifacego VIII, ale także jako miasto, w którym dokonują się cuda. W 1263 roku, podczas jednego z nabożeństw, na pokrywę ołtarza polano prawdziwą krwią hostię rytualną (ciasto przaśne), po czym ustawiono relikwiarz do przechowywania sanktuarium.

Katedra w Orvieto została zbudowany w stylu romańsko-gotyckim, jego fasady zdobią eleganckie zespoły architektoniczne i złocone mozaiki, główną wieżę uzupełniają niskie, ostre iglice, frontony i fryzy.


Wnętrze świątyni jest równie luksusowe jak jej wygląd zewnętrzny. Wysokie, pasiaste kolumny dzielące bazylikę na trzy części wykonane są z ciemnego i białego kamienia, te same pasy zdobią bazaltowe ściany.

Można śmiało powiedzieć, że nie ma drugiej tak niezwykłej świątyni w cały świat. Tutejsze ściany ozdobione są obrazami i freskami, panelami mozaikowymi i obrazami z życia świętych mienią się na nich jasno.

Jeśli lubisz Włochy, Nowy Rok możesz świętować w jednym z głównych miast Wielki Tydzień odwiedź świątynię w Orvieto ze wspaniałą ikonografią, która opowiada o wszystkich ważnych wydarzeniach od starożytności do epoki Dantego.

Pod Orvieto znajduje się labirynt jaskiń, który zapewniał Etruskom schronienie przed deszczem. W jednej z cel wykutych w skale znajduje się obecnie cukiernia Adriana – mistrza w produkcji deserów czekoladowych. W średniowieczu w tych jaskiniach przechowywano białe wino odmiany Orvieto Classico. Mówią, że to dzięki temu boskiemu napojowi miasto przez długi czas służyło jako rezydencja papieska zamiast ascetycznego Watykanu.W pobliżu osady znajdują się szczątki zachowała się świątynia etruska, a na każdej z jej ulic znajduje się albo barokowy pałac, albo kościół katolicki. Na jednym z przedmieść Orvieto znajduje się twierdza Albornoz, zbudowana w XV wieku.

Przy cytadeli znajduje się park, przez który można znaleźć się w kamiennej studni o głębokości 62 metrów. Ten ogromny zbiornik na wodę z drabinami i mostami obrotowymi został zbudowany w celu zaopatrzenia twierdzy w wodę na wypadek obrony.

Dość małe Orvieto to prawdziwa skarbnica dziedzictwa kulturowego Włoch. Odpoczywając w tym mieście, możesz odwiedzić muzea i pałace papieskie, zobaczyć prehistoryczną nekropolię z kamiennymi sarkofagami i średniowiecznymi tawernami.