Loading icon

Najsłynniejsze muzea w Brukseli i Amsterdamie

Najsłynniejsze muzea w Brukseli i Amsterdamie

Są ludzie, którzy nie lubią przebywać zbyt długo i chcą urozmaicić swoje zagraniczne wyjazdy. Świetną okazją jest zarezerwowanie wycieczki w dwóch krajach, na przykład do Belgii i Holandii.

Ci, którzy lubią podróżować samochodem, zazwyczaj rezerwują samochód w Belgii online z wyprzedzeniem. W Charleroi Bruksela wynajęcie auta kompaktowego kosztuje od 18 euro dziennie, a na lotnisku Zaventem trochę drożej – od 21 euro dziennie. Ceny mogą się różnić w zależności od sezonu, klasy samochodu i okresu wynajmu.

Bruksela, stolica Belgii, znana jest od średniowiecza. Dzięki najbogatszym zbiorom Muzeów Królewskich miasto znane jest dziś jako największy europejski ośrodek kulturalny. Ekspozycja Muzeum Sztuk Pięknych zawiera obrazy Rembrandta, Bruegla, Rubensa i wielu innych wielkich malarzy. Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest stosunkowo młode - nie ma jeszcze 30 lat, ale jego zbiory są również godne podziwu, ponieważ zawierają obrazy zarówno współczesnych artystów belgijskich, jak i światowej sławy malarzy: Rene Magritte, Marcel Bruthaers, Marc Chagall, Andy Warhol.

Inne muzea metropolitalne są nie mniej znane: ekspozycja Królewskiego Instytutu Historii Naturalnej przedstawia szkielety gigantycznych jaszczurek roślinożernych, które zamieszkiwały planetę miliony lat temu. A muzeum instrumentów muzycznych może pochwalić się największą w Europie kolekcją różnych instrumentów, której liczba już dawno przekroczyła 6 tys. Przyciąga uwagę gości miasta i muzeum czekolady. Co ciekawe, wstęp do muzeum i degustacja różnych eksponatów są całkowicie bezpłatne.

Amsterdam nie ustępuje Brukseli pod względem liczby słynnych muzeów. Najczęściej odwiedzanym muzeum w stolicy Holandii jest Rijksmuseum. Znajduje się w cichym urokliwym zakątku nad brzegiem jednego z kanałów starego miasta. Muzeum zostało kiedyś założone przez brata Napoleona Bonaparte, Ludwika Bonaparte. Dziś zawiera najbogatszą kolekcję obrazów mistrzów Złotego Wieku Niderlandów, która nie ma sobie równych. Ale turyści z wielu krajów przyjeżdżają tu nie tylko po to, by zobaczyć dzieła Vermeera, Pietera de Hoocha, Fransa Halsa i wielu innych mistrzów, ale by podziwiać jedno z prezentowanych tu dzieł Rembrandta – Straż Nocną.Drugie miejsce pod względem frekwencji, po słynnym Rijksmuseum, zajmuje skromny dom przy ulicy Princesgracht pod numerem 263. W czasie wojny żydowska dziewczyna, której imię jest dziś znane całemu światu, Anne Frank, ukryła się w nim wraz z rodziną przed niemieckimi najeźdźcami. Jej pamiętnik został przetłumaczony na wiele języków, a dom jest teraz nie tylko muzeum, ale także ośrodkiem badawczym zajmującym się badaniem Holokaustu. Bez wątpienia każdy turysta odwiedzający Amsterdam nie może nie odwiedzić Madame Tussauds. Jej ekspozycja składa się z kilku części: wydarzeń i scen ulicznych z życia znanych osobistości Złotego Wieku, pokoju horrorów i sali celebrytów.