Loading icon

Tallin otrzymał status Zielonej Stolicy Europy

Tallin otrzymał status Zielonej Stolicy Europy

Chociaż rok 2023 jest jeszcze wystarczająco daleko, rywalizacja o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023 już się odbyła. W rezultacie tytuł ten otrzymał estoński Tallin, któremu udało się ominąć Göteborg (Szwecja), Kraków (Polska) i Sofię (Bułgaria).

Wypożyczenie samochodu z wyprzedzeniem w Estonii jest również opłacalne. Możesz porównać stawki online i otrzymać do 70% rabatu na wynajem. Na przykład wynajem na lotnisku Tallin możesz zarezerwować samochód już od 11 euro dziennie, w centrum Tallin możesz zarezerwować samochód od 10 euro dziennie.

< p>
Miasta, które znalazły się w finale, tradycyjnie oceniało międzynarodowe jury, w skład którego wchodzi ekspert z dziedziny zrównoważonego rozwoju. Głównym kryterium udziału w konkursie jest ponad 100-tysięczna populacja miasta. Jury oceniało kandydatów według ponad 10 kryteriów: bioróżnorodność środowiskowa, jakość wody i powietrza, zrównoważony rozwój gruntów, wprowadzenie zielonego transportu publicznego i tak dalej.

< p>
Tallinn otrzymał oceny od „4” do „5”
według wszystkich kryteriów. Władze lokalne aktywnie walczą o czystość wód, zachowanie bioróżnorodności, nie szczędzą wysiłków i pieniędzy na rozwój transportu „przyjaznego środowisku” i dążą do „zrównoważonego” użytkowania gruntów.

< p>
Ponadto mieszkańcy stolicy Estonii
są stale przyciągani do udziału w zielonych inicjatywach. Należy pamiętać, że tytułem obecnej Zielonej Stolicy jest miasto Lahti (Finlandia), aw 2022 roku ten dumny tytuł będzie nosił Grenoble (Francja). Tytuł „Zielonej Stolicy Europy” przyznawany jest corocznie przez Komisję Europejską od 2011 roku.