Loading icon

Najciekawsze miejsca w Baku

Najciekawsze miejsca w Baku

Baku – stolica Azerbejdżanu, położona na wybrzeżu Morza Kaspijskiego. Co roku przyciąga miliony turystów ze względu na niesamowitą mieszankę historii, kultury i naturalnego piękna.

W celu zapewnienia wygodnej podróży wielu turystów woli wcześniej skorzystać z wypożyczalni samochodów. Średni koszt wynajmu samochodu w Azerbejdżanie to 20 euro dziennie. Na przykład w Erewaniu koszt wynajmu samochodu klasy kompaktowej wynosi od 11 euro dziennie, w Tbilisi stawki są prawie takie same , chociaż zazwyczaj wynajem na lotnisku jest tańszy, na lotnisku Batumi możesz wypożyczyć samochód już od 6 euro dziennie.

< p>

Ateshgah
Ateshgah to świątynia ognia w mieście Baku w Azerbejdżanie. To starożytne perskie sanktuarium mieści świątynie trzech religii: zaratusztrianizmu, islamu i chrześcijaństwa. Został zbudowany w X wieku naszej ery przez Shirvanshahów pod kierunkiem ich architekta Ibrahima ibn Ahmeda Shirvanshaha. Nazwa Ateshgah oznacza „miejsce ognia”, atesh to zoroastryjskie słowo oznaczające ogień. W skład kompleksu wchodzą karawanseraje, łaźnie, kuchnie, pomieszczenia mieszkalne i meczet.
Pierwotnie zbudowany przez królów Shirvanshahs (królów Shirvan) w XV wieku. Przed islamizacją w tym miejscu znajdowały się świątynie Zoroastrian i chrześcijan. Po islamizacji stał się meczetem, a po zniszczeniu przez szacha Abbasa I ponownie zamienił się w świątynię ognia. W okresie sowieckim rozpoczęto jego odbudowę, ale nie została ona ukończona z powodu rozpadu ZSRR.

Ateshgah zawsze inspirował artystów i poetów, często nazywany jest „perłą Morza Kaspijskiego”. W swojej historii kompleks przeszedł kilka przebudów; w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny wśród turystów ze względu na położenie w pobliżu centrum Baku (15 minut spacerem od Opery).

< p>

Wieża Dziewicy

Wieża Dziewicy w Baku to wieża zbudowana przez Shirvanshahów w średniowieczu. Wieża została zbudowana na jednym ze wzgórz Baku, obecnie zlokalizowanym na Starym Mieście.
Wieża Dziewicza jest uważana za jeden z symboli Baku. Jego wysokość wynosi 36 metrów i ma 7 pięter. Powstała jako strażnica przy wjeździe do miasta Bail od strony Półwyspu Absheron, chroniąc miasto przed atakami piratów. Wieża powstała w dwóch etapach: w XI wieku położono jej fundamenty, a w XII wieku ukończono ją do 3 kondygnacji.

Bath Haji Gaiba

Łaźnia Haji Gaiba to stara łaźnia publiczna w Ganja, położona w dzielnicy Old Baku. Zbudowana w 1826 roku, ta historyczna łaźnia uważana jest za drugą najstarszą w Azerbejdżanie po łaźni mardakańskiej. Obie łaźnie znajdują się na liście Państwowego Rezerwatu Historyczno-Architektonicznego Azerbejdżanu.

< p>

Stare miasto Icheri Sheher

Icheri Sheher, czyli „Śródmieście”, to historyczna dzielnica starego Baku. Rozciąga się na ponad 20 km wzdłuż wybrzeża Morza Kaspijskiego i obejmuje liczne zabytki architektoniczne z XVIII, XIX i XX wieku.

Stare miasto położone jest na płaskiej części Półwyspu Absheron, na zachód od centrum Baku. Jest zamknięty w murach twierdzy, zbudowanej w okresie średniowiecza w celu ochrony przed atakami obcych najeźdźców. Okrągłe wały otaczające Stare Miasto miały pierwotnie 4 metry wysokości, ale do dziś zachowały się tylko 2-3 poziomy fortyfikacji ziemno-kamiennych. Bramy do Starego Miasta to: Shirvanshah (1851), Sulut (dawniej znany jako Chiglig) (1784), Dilara (1839), Bayil (1396), Binqdi (1780), Binyrli (1785) i Qarasunqal (1841). Na terenie Icheri Sheher znajduje się również słynna Wieża Dziewicza (XI wiek).