Loading icon

Lyon - miasto tkaczy

Lyon - miasto tkaczy

Centrum administracyjne departamentu Rhone, Lyon, znajduje się u zbiegu dwóch rzek - Rodanu i Saony. Założona przez Rzymian w 43 pne. Miasto istnieje od ponad 2000 lat. Lyon był stolicą rzymskiej Galii aż do upadku imperium. Przedstawiciele 60 plemion galijskich uczestniczyli w festiwalach i spotkaniach odbywających się w tym mieście. Ich rozrywka była bardzo okrutna. W 177 cesarz Marek Aureliusz nakazał publiczną egzekucję 43 chrześcijan, teraz znamy ich jako „męczenników Lyonu”.

Doświadczeni podróżnicy wolą zarezerwować samochód we Francji z wyprzedzeniem online, porównać stawki, oceny i opinie. Na przykład na lotnisku Lyon możesz zarezerwować samochód kompaktowy za prawie 15 euro dziennie, w Airport CDG ceny zaczynają się od 11 euro dziennie.

< p>

Prawy brzeg Sony zajmuje historyczna część miasta. Duży wpływ na ukształtowanie się tej części mieli kupcy włoscy, którzy mieszkali tu od początku XIV wieku. 300 lat później w Lyonie powstał Place Bellecour, obecnie jest główną atrakcją miasta. Środek placu zajmuje posąg Ludwika 14, na cokole można zobaczyć alegoryczne wizerunki dwóch rzek. Rona to mężczyzna, Sonna to kobieta. Na placu znajduje się również fontanna, która działa przez cały rok. Do jego zamknięcia mogą przyczynić się tylko silne mrozy.

Na ulicy Brokant-Stalingrad może zainteresować Cię rynek antyków. Zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości wśród rynków europejskich. Asortyment jest po prostu niesamowity: można znaleźć dzieła zarówno z okresu renesansu, jak i połowy XX wieku. Na koszt antyków wpływa czas powstania dzieła.

< p>Lyon był znany jako miasto tkaczy. Nazwę tę otrzymała ze względu na tłumaczenie z francuskiej nazwy wzgórza Croix-Rousse na przedmieściach, na którym osiedlali się tkacze.

< p>Lyon spotkał się z końcem XIX wieku obecnością 50 tysięcy krosien. Rozwój tkactwa jedwabnego spowodował powstanie specjalnych przejść, którymi wygodnie było przesuwać bele jedwabiu. Te same fragmenty były używane przez francuski ruch oporu podczas II wojny światowej.
Bracia Lumiere byli również mieszkańcami Lyonu. Ulica, przy której znajduje się ich rodzinna rezydencja, a obecnie muzeum, nazywana jest „Ulicą Pierwszego Filmu”.